BOMM - HURTOWNIA SZTUCZNYCH KWIATÓW. OD 1990 ROKU JEST IMPORTEREM I DYSTRYBUTOREM NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI DEKORACJI I ROŚLIN SZTUCZNYCH. SZTUCZNE KWIATY WARSZAWA - ZAPRASZAMY

Menu
Promocyjne Ceny Kategorie Sezony Nowości Wyprzedaże Produkty premium Katalog online O firmie Kontakt

Klasyfikacja lilii

Lilia, księżna kwiatów

27 czerwca 2016

Odmiany lilii, różniące się od siebie znacznie tak w barwie, jak i w ułożeniu kielicha płatków, pozwalają na tworzenie barwnych kompozycji.
Mimo, że okres kwitnienia lilii przypada na koniec maja oraz miesiące letnie: lipiec i sierpień, także i przed okresem kwitnienia rośliny te mogą stanowić piękną ozdobę.

Gałązki kwiatowe długie, jakimi odznaczają się także lilie, stanowią cenny element dekoracji w przypadku wiosennych kompozycji. Lilia, prezentuje się okazale, zarówno w formie rozkwitniętych już kwiatów, jak i jako jedynie same gałązki, które są smukłe, wąskie i przybierające fantazyjny kształt krzywizny łodygi. Długość gałązki lilii wynosi od 1m, aż do nawet 1,5m, w zależności od odmiany i wieku rośliny. Jest to bylina cebulowa, którą określa się fachowo Liliaceae, czyli z rodziny liliowatych. Cebula lilii, jest łuskowa, podczas gdy liście, jakie lilia posiada są lancetowate. Lancetowatość ta, przedstawia się jednakże w sposób odwrotny, co daje wrażenie liścia odwrotnie lancetowatego.

Trzy najpopularniejsze gatunki

Istnieje kilka odmian, w jakich spotkać można lilie, niemniej jednak prawdziwie istotne są tylko trzy. Gatunki lilii, określa się nazwą mieszańce z racji, że zwykle są to warianty uzyskane poprzez krzyżowanie. Mieszańce azjatyckie, orientalne i trąbkowe to trzy odmiany, uchodzące za najbardziej znane spośród całkowitej liczby aż ok. 100 gatunków.

Lilie azjatyckie

Najpopularniejsze lilie nazywane są mieszańcami azjatyckimi. Z reguły, są one wybierane ze względu na to, że nie są zbyt wymagające w porównaniu do odmian innych, takich jak mieszańce trąbkowe, czy mieszańce orientalne. Z reguły, ubarwienie lilii azjatyckich to: intensywny, bardzo wyrazisty pomarańcz, jak w przypadku Enchantment, ale popularne są też takie interesujące warianty, jak: jasny i cytrynowy odcień koloru żółtego, jak w przypadku kwiatów lilii Connecticut King, czerwień Cyganki lub kremowa lilia Mount Blanc.
Aby lilie po rozkwicie nadawały się do dekoracji, takich jak bukiety, czy też sezonowe ozdobne dodatki kwiatowe i liście, należy pamiętać, że mimo niedużych wymagań, lilie azjatyckie odznaczają się pewnymi preferencjami, do których należą, przede wszystkim: konieczność nasłonecznienia lilii przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia, gleba żyzna i przepuszczalna, a przy tym lekko kwaśna. Cenną poradą jest, by lilii azjatyckiej pod żadnym pozorem nie przesadzać, ponieważ kwiaty te nie tolerują zmiany miejsca. Dlatego też, pamiętać należy, by lilie zasadzić w odpowiednim, przemyślanym miejscu. Wówczas, kwiaty te odwdzięczą się bujnością kielichów kwiatowych.

Lilie trąbkowe

Inna, także znana i bardzo ceniona odmiana, w jakiej występują lilie to mieszańce trąbkowe. Ten gatunek, odznacza się z kolei bardzo pięknym, mocnym, niezwykle intensywnym zapachem, przez co wybiera się go bardzo często na balkony, czy tarasy. W przypadku dekoracji, lilie takie często służą jako ozdoba ślubna. Lilie trąbkowe, prócz najbardziej intensywnego zapachu, wyróżniają się także ze względu na rozmiar. Nietrudno jest rozpoznać lilie trąbkowe spośród innych odmian, przede wszystkim dlatego, że osiągają one niebywałe, imponujące długości łodygi, jak przykładowo 2m wysokości. Co do gleby, tu sprawdzi się nie tyle gleba kwaśna, jak w przypadku lilii azjatyckiej, co raczej odczyn gleby lekko zasadowy lub obojętny. Nasłonecznienie, także jest ważne, ale przede wszystkim, koniecznością jest tu wystawienie lilii na miejsce słoneczne. Jeżeli nie jest to wykonalne, lilia trąbkowa zaakceptuje także miejsce w półcieniu.

Lilie orientalne

Trzeci z najpopularniejszych gatunków lilii to z kolei mieszańce orientalne. W tym przypadku, mówić można o liliach spektakularnie pięknych, ale niestety także i najbardziej tak naprawdę wymagających. Tutaj, przemyślane musi być nie tylko stanowisko dla lilii, ale także i czas sadzenia, ponieważ lilie orientalne, muszą koniecznie początkowo się dobrze ukorzenić. Z tego względu, warto zasadzić je już jesienią. Powodem jest tutaj konieczność solidnych korzeni, które pozwalają lilii pozostać trwałą. Ukorzenione dobrze lilie, posiadają piękne kielichy kwiatowe i tym samym, służą później jako ozdoba wiosenna, nie tylko ogrodu, ale także i tarasu, balkonu, czy jak sprawa ma się w przypadku lilii trąbkowej i azjatyckiej, dekoracji.

Lilia w dekoracji

Zdarzają się także sztuczne kwiaty, które w łudzący sposób przypominają kwiaty prawdziwe, ale mimo wielkiego podobieństwa, najbardziej cenne są kwiaty prawdziwe, dlatego też warto zadbać o dobre warunki dla lilii, niezależnie od gatunku, jaki zostanie przez nas wybrany. Prawdą jest jednakże, że lilia azjatycka polecana jest dla początkujących hodowców, podczas, gdy lilia orientalna jest raczej przeznaczona dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w trosce o te kwiaty.

Cechy charakterystyczne

Lilia, mimo występowania w kilku różnych wariantach gatunkowych i także kolorystycznych, tak naprawdę posiada kilka cech, które są charakterystyczne dla wszystkich lilii. Cechy te, to przede wszystkim sześć płatków kwiatu, przy czym płatki te, ułożone są na dwóch płaszczyznach. Jest to cecha charakterystyczna dla lilii i zarazem znak rozpoznawczy, niezależnie od barwy kwiatu i jego gatunku. Kolejną, także bardzo zauważalną cechą jest obecność tzw. pręcików. Pręciki te, znajdują się w środku kwiatu lilii i jest ich sześć, przy czym zawsze występuje jeden pręcik wyższy niż wszystkie pozostałe. Wyższy pręcik lilii, zawsze usadowiony jest pośrodku. W przypadku sadzenia lilii, zauważyć można także zawsze charakterystyczną cechę wspólną związaną z cebulą lilii; zawsze zbudowana jest ona z wielu łusek. Ta cecha jednakże, jest już trudniejsza do zauważenia, w odróżnieniu do liczby płatków lilii oraz wspomnianych już pręcików.

Zagrożenia

Aby lilie, zarówno te ogrodowe, którą cieszą oczy latem, jak i kwiaty cięte zachowały odpowiednią, wysokiej klasy kondycję, należy mieć na uwadze fakt, iż lilie mogą niestety zachorować. Niemniej jednak, istotnie jednak możliwość uniknięcia choroby lilii, bądź też chociażby zminimalizowanie ryzyka choroby takiej wystąpienia. Obecnie, w przypadku lilii, wyróżniamy tak więc: tzw. plamistość, gdzie pojawiają na lilii plamki, zgnilizna, mozaika, skręcanie pędów liści czy szara pleśń.
Tuż obok chorób, główny powód ewentualnego zniszczenia lilii to szkodniki, gdzie warto jest zwrócić uwagę przede wszystkim na bardzo powszechne mszyce. Robactwo takie, atakuje lilie i powoduje duże szkody, często niestety nieodwracalne. Inne szkodniki, które atakować mogą lilie to wciornastki i nornice, z czego nornice są najbardziej niebezpieczne, z racji, że jedzą one pod ziemią cebule lilii.