BOMM - HURTOWNIA SZTUCZNYCH KWIATÓW. OD 1990 ROKU JEST IMPORTEREM I DYSTRYBUTOREM NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI DEKORACJI I ROŚLIN SZTUCZNYCH. SZTUCZNE KWIATY WARSZAWA - ZAPRASZAMY
21 stycznia 2022
Symboli, które związane są z Wielkanocą, jest bardzo dużo. Wiele z nich posiada swoje korzenie w dawnych ludowych zwyczajach, mimo to kultywowane są do dziś. Pochodzą one z różnych zakątków świata, a niektóre nawet z różnych wyznań. Możemy podzielić je ze względu na wykorzystanie. Pierwsze z nich, to te, które możemy spotkać w trakcie trwania uroczystości kościelnych w okresie Wielkiego Tygodnia. Kolejne, dobrze znane, to te, którymi wypełniamy koszyczki. Z kolei trzecia grupa, to symbole, które znajdziemy na świątecznym stole i w naszych domach.
Symbole, które spotkamy w Kościele to między innymi palma wielkanocna, paschał, woda i olej. Palemka symbolizuje triumf, nieśmiertelność, męczeństwo, ale przede wszystkim zwycięstwo nad grzechem. Upamiętnia ona wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Poświęcona palma, która znajduje się w domu, chroni jego mieszkańców przed wszelkimi nieszczęściami. Paschał, czyli świeca zwiastuje nadzieję, miłość i życie. Światło świecy rozświetla mrok, wskazuje nam drogę. Woda to oczyszczenie, źródło życia. Symbolizuje odrodzenie ducha oraz ciała, oraz zaspokaja ludzkie pragnienie. Wodę można spotkać także w ludowych tradycjach, takich jak śmigus-dyngus, czyli poniedziałkowe lanie wodą. Olej to znak błogosławieństwa Boga, symbolizuje pasje oraz odpowiedzialność.
Wielkanocny koszyczek głównie kojarzy nam się z dziećmi, bo to właśnie one uwielbiają przygotowywać go do sobotniej wyprawy do Kościoła. Wypełniony jest pokarmami, które święcimy właśnie w Wielką Sobotę. Inna nazwa, z którą można się spotkać to święconka. Zazwyczaj umieszczamy w niej:
Z kolei symbolami, które jednocześnie stanowią wyjątkowe dekoracje i ozdoby wielkanocne są zajączek, który zwiastuje wiosnę, kurczaczek, jako symbol nowego życia, najczęściej wybierana rzeżucha, czyli symbol życia i zmartwychwstania. W zależności od regionu, zamiast rzeżuchy na stole może się znaleźć pszenica bądź owies.
Pisanki, to nic innego jak ozdobione różnymi technikami jajka – kurze, ale także kacze czy gęsie. Zwyczaj ich dekorowania pochodzi z Persji. Wśród tradycyjnych sposobów ozdabiania jajek możemy wyróżnić kraszenie. Kraszanki malowane są na jeden kolor, a kolor skorupki jajka można zmieniać poprzez dodanie składników roślinnych. Brązowy kolor nadają łupiny cebuli, złoty kolor powstaje poprzez dodanie kwiatu nagietka, czarny kolor powstaje dzięki korze dębu, natomiast różowy możemy uzyskać dzięki soku z buraków. W obecnych czasach już mało kto korzysta z podobnych technik. Do nowoczesnych sposobów dekoracji jajek należą:
Wyklejanie, czyli wycinanie niewielkich papierowych elementów i umieszczanie ich na jajku. Można użyć kolorowego papieru, który jest samoprzylepny lub wykorzystać taśmy papierowe. Takie delikatne elementy będą przepięknie wyglądać na wcześniej pofarbowanych jajkach. Posypanie jajek brokatem, to kolejna nowoczesna metoda, dla osób, które uwielbiają błysk. Wystarczy pomalować jajko lub jego część klejem i posypać obficie kolorowym brokatem. Dla osób, które lubią wyzwania, polecamy stworzenie wzorów z kleju. Decoupage, to metoda, która nie należy do najłatwiejszych, ale na pewno jest bardzo efektowna. Jajko malujemy białą farbą i czekamy, aż wyschnie. Wybieramy motyw na serwetce i oddzielamy jej warstwy. Jajko ponownie smarujemy klejem i przykładamy serwetkę, delikatnie wygładzając ją pędzelkiem. Na to nakładamy kolejną warstwę kleju. Aby wygładzić całość, jajko pokrywamy lakierem.
To tylko trzy z wielu innych interesujących technik. Tak naprawdę ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia i materiały, których chcemy użyć.
Nadchodząca wiosna to radość i świat za oknami, który maluje się na nowo. Po smutnej i szarej zimie przychodzi czas na kolorowe i mocne akcenty w naszym życiu. Nie może ich zabraknąć także wśród dekoracji wielkanocnych.
Dużą popularnością cieszą się te tradycyjne, ponadczasowe rozwiązania — baranki, zajączki, kurczaczki czy stroiki wielkanocne. Sporym zainteresowaniem cieszą się także różnorodne kwiatowe kompozycje, np. Flowerboxy czy bukiety kolorowych tulipanów. Bez wątpienia Wielkanoc to niezwykle uroczysty czas, który warto umilić sobie pięknymi dodatkami.
Na wielkanocnym stole poza wyjątkowymi potrawami nie może zabraknąć także świątecznych symboli, o których pisaliśmy wyżej. Jest on głównym elementem wnętrza, przy którym spędzamy dużo czasu w okresie świąt. Weselimy się, rozmawiamy z bliskimi, spożywamy posiłki — to oczywiste. Aby umilić ten czas, warto zadbać o detale. Święta Wielkanocne 2022 nie obejdą się bez kompozycji z kwiatów. Kolorowy stroik, wianki z bazi, okazałe bukiety w dekoracyjnych wazonach, każda z tych pozycji sprawi, że świąteczny stół będzie wyglądał magicznie. Jeśli wśród naszych domowników są osoby z alergiami, na przykład na kwiaty, to szczególnie polecamy sztuczne rośliny. Te wykonane z wysokiej jakości materiałów do złudzenia przypominają swoje organiczne odpowiedniki. Sztuczny bukszpan, mech, bazie, żonkile czy tulipany, wszystkie te rośliny będą pięknie prezentować się i stworzą wyjątkową ozdobę każdego stołu.
W porównaniu do grudniowych świąt Wielkanoc wcale nie lubi przepychu i błyskotek. Mimo że królują tu również kolorowe ozdoby, to nie są one tak pstrokate, jak te w okresie bożonarodzeniowym. Wielkanocne dekoracje występują głównie w kolorach pastelowych, uwielbiają zieleń, biel i charakteryzują się naturalnością.
Do minimalistycznych, ale i niezwykle efektownych dekoracji należą serwetki wielkanocne w kształcie główki zajączka. Taką ozdobę można ułożyć na talerzu, a do jej wykonania potrzebujemy materiałowej lub papierowej serwetki, jajka oraz sznureczka. Serwetkę składamy w prostokąt, dłuższym bokiem i jajko umieszczamy w połowie serwetki. Zaraz nad jajkiem związujemy serwetkę i tak oto powstaje gotowa ozdoba.
Kolejna inspiracja, to wykorzystanie sztucznych gałązek wierzby. Można z nich stworzyć niepowtarzalną kompozycję w wazonie. Gałązki związujemy ze sobą i umieszczamy w wysokim naczyniu. Na gałązkach możemy zawiesić kolorowe dekoracje, np. Styropianowe jajeczka, tasiemki czy kokardki.
Wszelkie dekoracje i dodatki dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych, a także sklepach internetowych. Warto kupować je po sezonie na wyprzedażach. Jeśli planujemy zakup dekoracji przed świętami, to polecamy kody rabatowe, z którymi można sporo zaoszczędzić. Zaczaruj swoje święta wielkiej nocy wyjątkowymi dodatkami i stwórz niepowtarzalną aranżację swoich wnętrz.